Ministerstwo Zdrowia na swoim portalu opublikowało podstawowe informacje na temat koronawirusa z z Wuhan. Z pełną treścią artykułu można zapoznać się tutaj.
My za powyższym artykułem publikujemy zalecenia WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) i GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) dotyczące utrzymania higieny rąk:
Do mycia rąk należy używać w pierwszej kolejności mydła i wody. Każdy rodzaj mydła: w płynie, proszku, kostce czy płatkach jest skuteczny. Mydło w kostce powinno znajdować się na mydelniczce, aby mogło wyschnąć i nie zaczęły się na nim namnażać drobnoustroje. Powinno się unikać gorącej wody, ponieważ ciągły kontakt z wodą o takiej temperaturze może zwiększać ryzyko zapalenia skóry.
Można też korzystać z płynów dezynfekujących lub żeli antybakteryjnych na bazie minimum 60% alkoholu. Preparaty do dezynfekcji mają za zadanie niszczyć formy wegetatywne drobnoustrojów. Ich biobójcze działanie polega na niszczeniu (denaturacji) struktury białek wirusów, bakterii i grzybów.
Niewskazane jest stałe mycie rąk wodą i mydłem od razu po lub przed zastosowaniem środka dezynfekującego. Takie działanie jest zbędne, a dodatkowo może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia skóry.
Czas trwania mycia rąk powinien wynosić minimum 20- 30 sekund. Bardzo ważną kwestią jest pobranie wystarczającej ilości preparatu, tak aby dokładnie pokrył dłonie, staranne umycie wgłębień – tzw. linii dłoni oraz dokładne osuszenie dłoni za pomocą jednorazowych materiałów. Ponadto nie zaleca się korzystania z suszarek do rąk, ponieważ powodują one rozprzestrzenianie się patogenów w powietrzu.
Odkażając dłonie preparatem dezynfekującym należy rozprowadzić go po całej powierzchni rąk i wcierać aż do momentu wyschnięcia. Warto dezynfekować też przedmioty wielokrotnie używane w ciągu dnia takie jak telefony i pieniądze.